Sprawowanie opieki rzutuje na wszystkie sfery życia opiekuna. Przewlekły stres, jakiego doświadcza, wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i na kondycję psychiczną.

Przeczytaj uważnie poniższe stwierdzenia i zastanów się jak często odczuwasz poszczególne stany. Nie ma tutaj ani dobrych, ani złych odpowiedzi. Na koniec podlicz punkty i sprawdź jaki jest Twój obecny poziom obciążenia i stresu.

Możliwe odpowiedzi:
RZADKO - 1 punkt
CZASAMI - 2 punkty
CZĘSTO - 3 punkty

● Mam wrażenie, że opieka mnie przerasta, że to ponad moje siły.
● W roli opiekuna, czuję się jak w sytuacji bez wyjścia.
● W związku z opieką odczuwam negatywne emocje np. przygnębienie, smutek, złość.
● Czuję się niezrozumiana/y i niewspierana/y w opiece przez moich najbliższych.
● Czuję, że muszę spełniać oczekiwania innych.
● W wolnym czasie i tak myślę o sprawach związanych z opieką.
● Czuję się wyczerpana/y fizycznie i/lub przemęczona/y, a po przebudzeniu nie jestem wypoczęta/y.
● Mam bóle pleców, głowy, żołądka itp.
● Mam wrażenie, że nie mam swojego życia. Brakuje mi czasu dla siebie
● Muszę być na każde zawołanie.
● Mam problemy z pamięcią i/lub koncentracją uwagi.
● Łatwo się irytuję i brak mi cierpliwości.
● Odczuwam zaburzenia snu np. trudności z zasypianiem, ciągłe uczucie senności, bezsenność, zmęczenie po przespanej nocy.
● Czuję złość na podopiecznego i ten stan nie jest przejściowy.
● W związku z opieką odczuwam poczucie winy.
● Czuję się jak wulkan, który wkrótce wybuchnie.
● Nie potrafię odmówić podopiecznemu lub innym osobom z mojego otoczenia nawet jeśli czuję, że brak mi sił.
35-51 wynik wysoki
Poziom Twojego stresu i obciążenia jest bardzo wysoki. Im więcej otrzymałeś punktów tym jego nasilenie jest większe. Twój stan jest alarmujący. Zastanów się, czy nie bierzesz na siebie zbyt wiele oraz czy wystarczająco dbasz o swój wypoczynek i stan zdrowia. Pomyśl, co najbardziej wypala Cię w opiece i spróbuj podjąć kroki, które pomogą zmniejszyć natężenie stresu.

18-34 wynik średni

Poziom Twojego stresu i obciążenia jest na przeciętnym poziomie. Nie oznacza to jednak, że musisz czuć się dobrze ani, że stres nie wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie i zdrowie. Pamiętaj, że przerwy i czas na regenerację należy praktykować od samego początku. Stres o średnim natężeniu odczuwany długofalowo jest tak samo zagrażający, jak jego wysoki poziom.

0-17 wynik niski

Poziom Twojego stresu jest niski. Prawdopodobnie Twój system nerwowy jest na tyle silny, że nieźle radzi sobie z obciążeniem. Być może masz także wypracowane sposoby na to, by się odprężać, korzystasz ze wsparcia innych. Nie rezygnuj z tego. Niski poziom stresu pojawia się zwykle, jeśli opiekę sprawujemy niedługo. Jeśli tak jest w Twoim przypadku pozostań czujny, ponieważ łatwo przeoczyć fazę ostrzegawczą zespołu wypalenia opiekuna.

Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta i nie umiesz poradzić sobie ze stresem i obciążeniem spowodowanym opieką - zadzwoń lub napisz do nas.

O Autorze

Skomentuj